RHEDEN – Wouter (96) en Mathilda (91) De Vries-Ruitenbeek uit Rheden zijn maar liefst 70 jaar getrouwd. En dat werd woensdag groots gevierd. Familie, vrienden én burgemeester Carol van Eert kwamen op bezoek om het echtpaar te feliciteren.
Wat het geheim is van zo’n lang huwelijk? Mathilda zegt het nuchter: “Gewoon doorgaan. We hebben veel ups en downs meegemaakt, maar we gaan gewoon door.”
Een leven lang samen in Rheden
De twee ontmoetten elkaar ruim zeventig jaar geleden. Wouter werkte toen bij de Koninklijke Luchtmacht. De vonk sloeg meteen over. Sindsdien zijn ze onafscheidelijk. Ze bouwden hun leven samen op in Rheden. Eerst in het ouderlijk huis van Wouter, daarna aan de Veerweg, de Parallelweg en uiteindelijk in De Brink aan de Worth Rhedenseweg. Daar woonden ze 22 jaar samen.
Wonen apart, maar toch dichtbij
In augustus 2024 kwam daar helaas onverwacht verandering in. Wouter verhuisde naar zorginstelling Rhederhof aan de Worth Rhedenseweg. Hij heeft veel zorg nodig. “Wouter heeft 11 tia’s gehad”, vertelt Mathilda.
‘Dat is om ruzie te voorkomen’
Ze woont sindsdien alleen in haar eigen woning aan De Brink, vlak naast Rhederhof. Wouter heeft wel een verklaring voor die aparte woningen: “Dat is om ruzie te voorkomen.” Mathilda grapt lachend: “We hebben nu een latrelatie!”
Tekst gaat verder onder de foto

Elke dag even bij elkaar
Ze koos er bewust voor om niet mee te verhuizen, Wouter heeft nu veel verzorging nodig. “Ik vind het niet erg om nu alleen te wonen. Nu kan ik nog mijn eigen ontbijt maken en mag ik mijn eigen koffie zetten.”
Toch zien ze elkaar elke dag. “En als er op Rhederhof een kerkdienst is, gaan we daarheen. Af en toe gaan we ook naar onze eigen kerk in Elden. Maar dat doen we niet zo vaak, want dan moet ik vroeg opstaan.”
De fysieke scheiding na 69 jaar samenwonen valt hen zwaar. Maar doordat hun woningen bijna aan elkaar grenzen, zijn dagelijkse bezoekjes nog altijd mogelijk. Mathilda: “Ik vindt het wel moeilijk om steeds afscheid te nemen.” Maar Wouter vindt dat niet erg. “Mathilda is gewoon een beetje te bezorgd om mij.”
Nog altijd op de been
Mathilda is overigens nog goed ter been. “Achter de rollator kan ik gelukkig nog een heel eind lopen. Maar zonder lukt het niet. Ik word volgende maand 92”, zegt ze opgewekt.
Actief tot op hoge leeftijd
Samen kregen ze drie zonen. Ze zijn inmiddels grootouders van zes kleinkinderen en dertien achterkleinkinderen. Tot op hoge leeftijd bleven ze actief. Elk jaar gingen ze met hun caravan skiën in Oostenrijk, tot hun 85e en 80e jaar. Ook zongen ze jarenlang in verschillende koren en maakten ze muzikale reizen naar Duitsland, Amerika en Canada.