ROZENDAAL – De Ridders van Gelre zoeken in de Gelderse musea en kastelen naar unieke voorwerpen die het verhaal vertellen van het bijzondere verleden van Gelderland. Vandaag maakt Ridder Bas kennis met tante Johanna van Arnhem en hij ontdekt een verhaal over liefde, leven, dood en dankbaarheid.
In kasteel Rosendael hangt een portret van Johanna van Arnhem. En het bijzondere aan het portret is dat het na Johanna’s overlijden is geschilderd. Uit dankbaarheid voor haar goede zorgen. Hoe dat zit? Dat leggen we je uit.
Johanna van Arnhem wordt in het jaar 1607 geboren in – je raadt het al – Arnhem, in een adellijke familie met diepe wortels in het hertogdom Gelre. Johanna’s vader was Heer van Hulshorst en lid van de Gelderse ridderschap.

Nog maar tien jaar en dan al heer van Rosendael
Haar oudere broer, Robert van Arnhem, trouwt in 1632 met de mooie Ermgard Elisabeth van Dorth. Zij is vrouwe van Rosendael en door het huwelijk wordt Robert kasteelheer van Rosendael. Het is een vruchtbaar huwelijk, Robert en Ermgard krijgen drie dochters en één zoon, Diederik. Maar in 1644 slaat het noodlot toe. Ermgard komt te overlijden en vijf jaar later sterft ook Robert.
Diederik is nog maar tien jaar als hij heer van Rosendael wordt. Hij en zijn minderjarige zusjes kunnen nog niet voor zichzelf zorgen, maar gelukkig is daar tante Johanna. Zij komt op het kasteel wonen en brengt haar neefje en nichtjes liefdevol groot.
Helaas sterft Diederik enkele jaren later al, op zeventienjarige leeftijd. Zijn zus Janne Margriete wordt vrouwe van Rosendael onder de zorgzame vleugels van tante Johanna. Als ze oud genoeg is, trouwt ze met haar neef Johan van Arnhem. En zo blijft Rosendael in handen van de Van Arnhems.

Eerbetoon aan zorgzame tante Johanna
Als tante Johanna in 1666 overlijdt, laten haar nichtjes na haar dood dit portret schilderen, uit dankbaarheid voor haar goede zorgen. Op de achtergrond zien we kasteel Rosendael in de periode 1615-1721 en op de sokkel staat: “De Welgebooren Juffrou Ian van Arnhem, suster van de Heer Robert van Arnhem, Heer van Rosendael, landdrost van veluwe, getrout zijnde geweest aen vrou Ermgard Elisabeth va(n) Dorth, Vrouw van Rosendael, welkers vier onmundige kinderen en hare goederen haer Welgb. met groote sorg en moeijte heeft opgevoed en geregeert tot haer Welgb. dood, den 12 september 1666.”

Het huwelijk tussen Jan en Janne Margriete blijft helaas kinderloos, maar ze helpen wel bij de opvoeding van meerdere jonge familieleden. En als Janne Margriete in 1721 sterft, erft neef Lubbert Adolf Torck Rosendael. Hij laat het kasteel flink verbouwen. En zo krijgt het kasteel steeds meer het uiterlijk zoals we dat nu nog steeds kennen.
Kijk hier naar het filmpje:
Ridders van Gelre is het geschiedenisplatform van Omroep Gelderland. Hier volg je het laatste nieuws over de Gelderse historie! Kijk op riddersvangelre.nl
Tip: iedere zaterdag organiseert Ridder René een exclusieve gratis rondleiding op een bijzondere locatie. Op bovenstaande pagina vind je een agenda met waar en wanneer je kunt langskomen.










