ARNHEM – Bij knooppunt Velperbroek bij Arnhem rijden nog elke werkdag vrachtwagens over de viaducten die zwaarder zijn dan toegestaan. Sinds december 2024 geldt een gewichtsbeperking: voertuigen van meer dan 45 ton mogen de viaducten niet meer gebruiken. Toch blijkt uit metingen dat er te veel zware voertuigen over de viaducten rijden.
Uit onderzoek bleek in 2024 dat de stalen wapening in het beton, zoals die in het verleden is ontworpen, sneller veroudert dan gepland. Rijkswaterstaat heeft een constructie geplaatst dat erger moet voorkomen en sinds mei 2025 hangt er een weegsysteem.
“Het weegsysteem is bedoeld om data te verkrijgen voor de modellen die wij nodig hebben om de draagkracht van de viaducten en onderdelen daarvan te kunnen berekenen, en om de belasting te monitoren van te zware voertuigen die toch over de viaducten rijden”, laat een woordvoerder weten.
Geen zwaar vrachtverkeer meer over viaduct A12 bij Velperbroek
De cijfers
Voor de waarschuwing in december 2024 reden er ongeveer 750 vrachtwagens boven de 45 ton over Velperbroekcircruit. Dat is wel een schatting. “We weten hoeveel verkeer eroverheen gaat en we kunnen zien hoeveel vrachtwagens dat zijn. Op basis van de meetgegevens kunnen we niet zien hoeveel er meer dan 45 ton wegen. De specialisten denken dat het er gemiddeld 750 per dag zouden zijn.”
In juni 2025 reden op een gemiddelde werkdag 317 te zware voertuigen over de viaducten. Daarna is er wel een daling te zien. Uit metingen van Rijkswaterstaat blijkt dat in december 2025 per werkdag gemiddeld 170 te zware voertuigen over de viaducten reden.
Rijkswaterstaat kan niet aangeven hoeveel te zware voertuigen wel omrijden. “Dat komt omdat voertuigen die bij knooppunt Velperbroek de A12 verlaten, ook richting de N325 en de A348 kunnen rijden en dus niet allemaal in het knooppunt weer doorrijden naar de A12.”
Oproep
Rijkswaterstaat roept op dat de ‘vrachtwagenchauffeurs, transportbedrijven en bedrijven nogmaals op om zich aan de gewichtsbepaling te houden en hun verantwoordelijkheid te nemen’.
Volgens de woordvoerder is de extra rijtijd ter plekke ‘zeer beperkt’ en zijn de gevolgen als het viaductdek het niet meer houdt ‘zeer groot’.
Rijkswaterstaat heeft onder het viaduct een constructie geplaatst dat moet voorkomen dat het viaduct in elkaar zakt.
Maandag start Rijkswaterstaat met plaatsen veiligheidsconstructie viaducten







