ROZENDAAL – De Ridders van Gelre zoeken in de Gelderse musea en kastelen naar unieke voorwerpen die het verhaal vertellen van het bijzondere verleden van Gelderland. Vandaag ontdekt Ridder Bas een bijzonder grafmonument voor een bijzondere man.
Ergens op een schoorsteenmantel in kasteel Rosendael staat een bijzonderbeeldje. Het is een portretbuste met een harpist aan zijn voeten. Op de lauwerkrans rondom het portret staat de tekst: ‘Zingend Nederland,’ Dat klinkt heel vrolijk, maar dat is dit beeldje allerminst. Het is namelijk een ontwerp voor een grafmonument op de Rozendaalse begraafplaats, vlakbij kasteel Rosendael.

Vernoemd naar twee beroemde componisten
Hier ligt de componist, organist en dirigent Ludwig Felix Willem Cornelis Brandts Buys begraven. Al bij Ludwigs geboorte op 20 november 1847 was duidelijk dat vader en moeder Brandts Buys een muzikale carrière voor hun zoon bedacht hadden. Ze vernoemden hem niet voor niets naar de muzikale idolen van zijn vader, de componisten Ludwig van Beethoven en Felix Mendelssohn.
De hele familie Brandts Buys stikt van het muzikale talent, ook Ludwigs broers komen in de muziek terecht. De jongens worden opgeleid door papa Brandts Buys, die ze leert zingen en piano- en orgelspelen. Ludwig wordt zelfs nationaal bekend als dirigent van landelijke zangkoren.

Muziek, muziek en nog eens muziek
Op 18 juni 1877 trouwt hij in het Gelderse Gorssel met Pauline Hendrika Elisabeth Hesselink uit Zutphen. Ludwig en Pauline gaan wonen in Rotterdam, waar ze vier zoons krijgen. Allemaal krijgen ze voornamen van componisten, maar alleen hun oudste zoon Johann Sebastian -naar de beroemde Duitse componist Bach- krijgt ook een carrière in de muziek, als etnomusicoloog.
In 1907 verhuist het echtpaar naar Velp, waar Ludwig dirigent wordt van het Toonkunstkoor van Zutphen. Drie jaar later overlijdt Pauline daar op 58-jarige leeftijd. Haar man laat een prachtig grafmonument voor haar ontwerpen door de beeldhouwer Louis Vreugde: een moeder met vier kinderen, die dicht tegen haar aan zijn gekropen. De liefde spat ervan af, het is een ontroerende ode aan moederliefde.

Verkeerde jaartallen
Ludwig overlijdt in 1917 en tien jaar later laat het Nederlands Zangers Verbond ook een grafmonument voor hem oprichten, ontworpen door dezelfde kunstenaar. De jaartallen op het eerste ontwerp kloppen trouwens niet. Op het beeldje staat dat hij leefde van 1858 tot 1916, maar gelukkig is dat op het uiteindelijke grafmonument gecorrigeerd.
De echte grafmonumenten van het echtpaar Brandts Buys staan nog steeds op de Rozendaalse begraafplaats, de buste van Ludwig kijkt naar rechts, in de richting van zijn geliefde Pauline en daar zullen ze staan tot in de eeuwigheid, als een stille herinnering aan een rijk muzikaal leven.
Kijk hier naar het filmpje:
Ridders van Gelre is het geschiedenisplatform van Omroep Gelderland. Hier volg je het laatste nieuws over de Gelderse historie! Kijk op riddersvangelre.nl
Tip: iedere zaterdag organiseert Ridder René een exclusieve gratis rondleiding op een bijzondere locatie. Op bovenstaande pagina vind je een agenda met waar en wanneer je kunt langskomen.