ARNHEM – Een fiets heeft hij sinds zijn zestiende niet meer gebruikt. Met ruim tweehonderd auto’s is het voor autoverzamelaar Toni Bienemann (62) uit Velp nooit de vraag óf hij met de auto gaat, maar met welke. “Ik heb wel een fiets gehad, ja, maar ik kreeg met 16 een brommer en met 18 een auto. Dat was de volgorde, en nooit meer terug.”
Rond de millenniumwisseling kocht Bienemann naar eigen zeggen zijn eerste klassieke auto’s: een Maserati en Jaguar. “Dat klinkt duur, maar voor een paar duizend euro kun je al een hele leuke auto vinden.” Door de jaren heen is zijn verzameling serieuze vormen gaan aannemen. Ook opende hij een museum in Arnhem: het Rolls-Royce en Bentley museum.
'Leven in een saaie tijd'
Inmiddels is Bienemann de trotse bezitter van meer dan tweehonderd blinkende bolides met een totaalwaarde van enkele miljoenen euro’s. Een groot deel van de auto’s is ruim vijftig jaar oud. Naast Rolls Royces en Bentleys bevat de collectie ook merken als Porsche, Ferrari, Stutz, Essex, Chevrolet en Riley.
De ondernemer uit Velp heeft het liefst zo weinig mogelijk ‘grijsjes, zwartjes en witjes’. “Tegenwoordig leven we in een saaie tijd”, vindt hij. In zijn museum springen de knalkleuren eruit: van een geel-zwart model tot zwart-paars, felgroen, rood en appeltjesgroen. “Men gebruikte veel meer kleur vroeger.”
Bienemann verzameldrift gaat overigens verder dan auto’s. De afgelopen jaren kocht hij ook oude gebouwen, bruggen en watertorens, onder meer in Duitsland. En dat is niet alles. “Op een gegeven moment zeiden de jongens: nu hebben we wel voldoende auto’s, de ruimte wordt krap. Toen dacht ik, waarom dan niet modelauto’s en Barbieauto’s?”
Duurste auto
De modelauto’s en Barbieauto’s raakt Bienemann wel kwijt op zijn kantoor. Maar inmiddels staat de teller van zijn autocollectie op 258 exemplaren en die moeten ook allemaal ergens staan. 20 procent van de wagens is te zien in zijn museum aan de Van Oldenbarneveldtstraat in Arnhem. Liefhebbers zijn hier welkom. “Autoclubs, bepaalde serviceclubs of sigarenavondjes: op afspraak is dat te doen.”
Zijn werkplaats zit ook op het terrein. Onder de naam Hooper International worden klassieke auto’s gerestaureerd en gereviseerd. Zo staat er momenteel een Alfa Romeo ZC2500 op de hefbrug. “Die is tussen de 350.000 en 700.000 euro waard als hij klaar is.” Dat gaat nog wel even duren: tien jaar verwacht hij dat zijn personeel nog met dit klusje bezig is.
Er is nog wel een ruimtelijk probleem: het museum moet vanwege woningbouw de komende jaren op zoek naar een nieuwe locatie. Bienemann hoopt dat hij zijn liefde voor oude gebouwen en klassieke auto’s ooit kan combineren. “Alle auto’s bij elkaar in een oud pand, dat staat nog op het wensenlijstje.”
Bienemann heeft nog een specifiek model op zijn verlanglijstje staan. Welke, dat zie je hier:








