Column: Een prachtige nieuwe woning, maar wat lever ik ervoor in?

Park Nieuw Velp Foto: Martin Slijper
Park Nieuw Velp Foto: Martin Slijper

VELP – Ik heb er lang over nagedacht. Wil ik wel in het oude ziekenhuis van Velp wonen? De beddenflat waar zoveel mensen zijn geopereerd, verzorgd of overleden. Moet ik mijn huurwoning met mijn eigen tuintje opgeven voor een prachtige nieuwe woning?

Ze zijn gelukkig redelijk betaalbaar. En na tien jaar zullen ze wel flink in waarde zijn gestegen. Hoop ik dan maar. Wat ik niet had ingecalculeerd, zijn de VVE-kosten. Minimaal 200 euro per maand. Voordeel is wel dat er een huismeester komt die de kapotte lampen repareert en het stoepje veegt. Is een huismeester wel nodig? Die man kost ook veel geld. Zou ik daar niet kunnen wonen en ook meteen huismeester kunnen worden???

Wat komt er eigenlijk?

Begin 2028 worden mogelijk de eerste woningen van de Velperwaard (beddenflat) opgeleverd en niet begin 2026, zoals we eerder hoorden. Maar de tekeningen van de nieuwe woningen daarnaast zijn nog niet eens klaar. Ik heb het over de wijk Rozenhage (A) en de wijk Vallei Beekhuizen (D). En de wijk De IJssel (E) ook niet, maar daar beginnen ze pas in 2032 of nog later te bouwen. Dus een jaren lange bouwput!

Dus we weten nog steeds niet precies hoe dat eruit komt te zien. Tussen de woningen komt ook nog een winkeltje met vier verdiepingen erbovenop. Wat blijft er over van het uitzicht dat mij nu wordt voorgespiegeld?

Tekst gaat verder onder de foto

Park Nieuw Velp – Foto: Martin Slijper

Misleiding

Nee, ik heb het niet over de woontoren van 18 verdiepingen. Die komt bij de ingang van het zogenaamde ‘Park Nieuw Velp’ aan de President Kennedylaan.

Waarom ze overigens het woord park gebruiken, begrijp ik wel. Ze hopen daarmee de prijzen van de woningen hoger te kunnen maken. Maar er is en komt helemaal geen park.

De projectontwikkelaar en de makelaars denken dat een smalle strook met gras en een paar bomen tussen de huizen een park is. Dat is gewoon een verkooptruc. Een lekkermakertje dat de potentiële kopers te horen kregen tijdens de open dag.

Mooi, maar hoe zit het met de kwaliteit?

En die flat op het zogenaamde park schijnt de hoogste van Velp te worden. Mooi uitzicht! Alleen voor de mensen die erin wonen. Wil ik daarnaast wonen in de schaduw? Maar ik moet ook meteen denken aan de flat op het Churchillplein in Velp. De mensen daar klagen over tocht, lekkages en vocht in de woningen. Hoe zou dat straks in deze nieuwe flat gaan?

Parkeerchaos op komst

Tijdens de open dag in de Velperwaard vertelden ze dat er 700 woningen zouden komen. Op de website hebben ze het over bijna 800. Dat zegt genoeg, ze weten het zelf nog niet eens. En elke woning krijgt een eigen parkeerplek, naast het huis of onder in de beddenflat. Maar we hebben natuurlijk veel meer auto’s.

Waar moeten de rest dan parkeren? En de bezoekers? Dat kan nog een groot probleem worden. Tijdens de open dag konden ze geen duidelijke antwoorden geven. Maar de projectontwikkelaar en de makelaars praten daar ook niet graag over. Die zien liever zoveel mogelijk huizen, want dat levert meer op.

Tekst gaat verder onder de foto

Open dag in Velperwaard bij Park Nieuw Velp – Foto: Martin Slijper

En de buurt dan?

En dan de opvanglocaties. Wil ik wel naast een vluchtelingenopvang voor 150 mensen wonen in de voormalige zusterflat aan de Broekstraat? De kans is groot dat ze daar nog jaren zitten. De gemeente verdient daar volgens mij goed aan.

En dan heb ik het nog niet eens over het Polenhotel en De President. Daar wonen honderden arbeidsmigranten. Nu al staan ze dagelijks op de parkeerplaats. Straks zitten ze op de bankjes in het ‘parkje’ tussen de huizen. Hoeveel overlast krijgen we dan?

Als je bewoners van de twee flats (Kraaienmaat en de Heuvelmaat) spreekt, word je niet vrolijk. Vraag bewoners hoe het daar gaat. Daar ligt regelmatig menselijke ontlasting op de stoep of in de portieken. Overal blikjes bier. Veel geschreeuw. Bewoners worden uitgescholden. De politie komt er regelmatig voor een incidentje. Er zijn mensen die na zonsondergang niet meer naar buiten durven. Dat is de realiteit.

Tekst gaat verder onder de foto

Open dag in Velperwaard bij Park Nieuw Velp – Foto: Martin Slijper

Wat doe ik?

Wat is dan de conclusie? Wil ik wel wonen in dit zogenaamde park? Ik weet het nog niet. Maar ja, des te langer ik twijfel, des te groter de kans dat iemand anders mij voor is. Want de woningnood is nog steeds hoog. Dus ze verkopen de woningen toch wel, ook al woon je er niet prettig.

De verkoop van de eerste woningen liep ook niet goed. De projectontwikkelaar en de makelaars zaten met de handen in het haar. Daarom zijn de makelaars in het weekend van 15 en 16 maart iedereen gaan bellen die interesse had getoond. Ook op zondag. Ze attendeerden iedereen erop dat je jezelf kon inschrijven tot 17 maart om 12.00 uur.

Of alles nu is verkocht, weet ik niet. Ik heb niets gekocht. Ik wil eerst weten wat de gemeente Rheden van plan is met het Polenhotel en De President. Ik wil ook gewoon over straat kunnen lopen waar mijn kinderen ook kunnen spelen.

Inschrijven

PS, je kunt je nog steeds inschrijven voor een woning in de beddenflat. De projectontwikkelaar en de makelaars zeggen op de website dat kopers die nu een optie hebben op een woning, zich toch nog kunnen bedenken.

David Janssen

Heb jij ook een mening, vertel het Studio Rheden.

Voormalig ziekenhuis / Velperwaard – Foto: Martin Slijper