RHEDEN – De natuur om Rheden is prachtig, maar soms voelt het alsof je er een klein avontuur voor moet ondernemen. Ik ga er wekelijks op uit, soms lopend, maar meestal op de fiets – want vanuit het dorp is het net te ver om er eerst heen te wandelen. Even de stres kwijtraken.
Zoek de natuur op
Volgens de gemeente kun je de auto bij het gemeentehuis parkeren, als je al een plekje vindt, of bij Paviljoen de Posbank bovenop de berg, waar je ook een kop koffie kunt drinken. Dat is fijn, maar wandelen hoort voor mij echt bij de ervaring.
Wat ik jammer vind, is dat het dit jaar niet meer kan bij het theehuisje Koepel de Kaap op het Herikhuizerveld, ook de parkeerplaats is gesloten. Vroeger liep ik nog wel eens een rondje van ongeveer tien kilometer: van Pannekoekenhuis Strijland naar de Posbank, via Koepel de Kaap en De Steeg, terug over de hoofdweg naar Rheden. Heerlijk!
Controle met geluidsmeters
Maar niet in het weekend: te druk, te veel wielrenners die veel te hard en gevaarlijk fietsen. Handhaving grijpt nauwelijks in, en dat vind ik echt zonde voor de wandelaars. Handhaving zou eigenlijk eens moeten controleren met geluidsmeters. Nog steeds rijden naar auto’s en motoren met knallende uitlaten. Maar helaas, de koffie op het gemeentehuis is lekkerder.
Toch blijft het genieten van Rheden. Vooral bij het monument op de bank van Gerard Pos heb je een prachtig uitzicht over het dorp, met helaas op de achtergrond de AVR afvalverbrander in Duiven. De natuur zelf blijft ook adembenemend. Dit jaar was de heide niet op z’n mooist paars, maar er is nog genoeg om van te genieten.
Schapen
Onze schapen zorgen dat de heide goed beheerd blijft – echte natuurbeheerders. Bij het dorpsfeest kijk ik ernaar uit ze weer te zien in het dorp zelf, natuurlijk niet alle 150, maar enkele tientallen. De schapen vinden het prachtig en de kinderen genieten ervan. En misschien koop ik dit jaar een schapenvacht als aandenken.
Wolven
’s Ochtends, net na zonsopgang, is de Veluwe het mooist. Je ziet wilde zwijnen, herten, en ook ik heb al meerdere keren een wolf gezien. Gelukkig blijven ze een beetje uit onze dorpen. Maar het aantal wolven groeit heel hard, en daar maak ik me grote zorgen over. Ik wil volgend jaar nog rustig kunnen wandelen over de Veluwe. Als het zo doorgaat, wordt dat straks misschien lastig.
Straks krijgt natuurmonumenten nog het idee om de halve Posbank te voorzien van hoge hekken, laten we hopen van niet.
Geen stres, ga naar de Veluwe
Mijn mening is duidelijk: de natuur rond Rheden is een plek om tot rust te komen, maar we moeten er ook zuinig op zijn en zorgen dat wandelen veilig blijft. Voor mij is het simpel: last van stress? Zoek de natuur op. Fiets of loop, geniet van de rust, de dieren, en de uitzichten – want dit is het beste medicijn dat er is.
Meer columns van David Janssen, je leest ze hier