DE STEEG – Meldingen die inwoners via de Fixi-app doen over overlast of mogelijke overtredingen worden volgens de gemeente Rheden meestal snel opgepakt. Toch zijn er ook inwoners die zich afvragen wat er met hun melding gebeurt en waarom problemen soms blijven bestaan. Dat blijkt uit schriftelijke vragen van BurgerBelangen aan het college van burgemeester en wethouders.
De partij kreeg veel signalen van inwoners die niet tevreden zijn over de afhandeling van meldingen waarbij handhaving nodig is. Volgens hen duurt het soms lang voordat een melding wordt afgesloten. Ook zouden meldingen soms als afgehandeld worden geregistreerd terwijl het probleem volgens inwoners nog steeds bestaat.
Hoge afhandelingscijfers
Het college wijst op cijfers uit het meldingssysteem Fixi. Volgens de gemeente staat van de meldingen uit 2025 nog een beperkt aantal open. Daarnaast zou 96,6 procent van de meldingen die door boa’s zijn behandeld in 2026 inmiddels zijn afgehandeld. Volgens het college worden meldingen doorgaans adequaat opgepakt.
Wel erkent de gemeente dat inwoners niet altijd tevreden zijn over de uitkomst.
Niet altijd mogelijk om op te treden
De gemeente legt uit dat boa’s (buitengewoon opsporingsambtenaar) niet in alle situaties kunnen handhaven. Dat heeft onder meer te maken met wettelijke bevoegdheden, gemeentelijke beleidsregels en de manier waarop de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) is opgesteld. Daardoor kan het voorkomen dat een melding wordt onderzocht, maar dat er uiteindelijk geen maatregelen genomen kunnen worden. Voor inwoners is dat niet altijd duidelijk in de antwoorden die van dan de gemeente krijgen in Fixi.
Verschil tussen afhandeling en oplossing
Uit de vragen van BurgerBelangen blijkt dat inwoners vooral behoefte hebben aan duidelijkheid over wat er met hun melding gebeurt. Een melding kan volgens de gemeente als afgehandeld worden beschouwd nadat deze is onderzocht en er een terugkoppeling is gegeven. Voor inwoners voelt dat soms anders wanneer het probleem daarna nog steeds zichtbaar is of terugkeert.
Het college erkent dat inwoners zich hierdoor niet altijd gehoord voelen. Ook geeft de gemeente aan dat een te late reactie (weken of maanden geleden) ontmoedigend kan werken voor mensen die een melding willen doen.
Personeelstekort speelt mee
Volgens het college hebben Fixi-meldingen prioriteit binnen het werk van de boa’s. Alleen meldingen vanuit de meldkamer van de politie, zoals bij ongevallen, reanimaties of andere spoedeisende situaties, gaan voor.
Daarnaast wijst de gemeente op personeelstekorten. Het handhavingsteam was de afgelopen periode nog steeds niet altijd volledig bezet en vacatures zijn volgens het college lastig te vervullen.
Eerst in gesprek
BurgerBelangen vroeg het college ook of samen met inwoners onderzocht kan worden hoe de afhandeling van meldingen verbeterd kan worden.
Participatie met de inwoners
De gemeente zegt daarvoor wel open te staan, maar wil eerst beter in beeld krijgen hoe groot de onvrede precies is. Volgens het college kan een eerste stap zijn om gesprekken te voeren met inwoners die niet tevreden zijn over de afhandeling van hun melding. Hoe en wanneer is nog niet bekend.
Veel vragen
Daarmee lijkt de discussie vooral te draaien om de vraag wanneer een melding voor inwoners écht is opgelost in Fixi. Waar de gemeente wijst op hoge afhandelingscijfers, vragen inwoners vooral om meer duidelijkheid over de opvolging en het resultaat van hun melding.








