Gemeente Rheden trekt handrem: geen start werkzaamheden Rozendaalse Veld en geen subsidie

Rozendaalse Veld Foto: Martin Slijper
Rozendaalse Veld Foto: Martin Slijper

ROZENDAAL – De geplande werkzaamheden aan het Rozendaalse Veld gaan voorlopig niet door. De gemeente Rheden heeft besloten om de uitvoering niet te starten, omdat de planning toch niet past binnen de zeer strenge voorwaarden van de natuurvergunning.

Volgens de gemeente wil men geen risico nemen met kwetsbare natuur in het gebied. Er komt voorlopig dus ook geen rechtszaak.

Grote draai bij Rheden: plannen Rozendaalse Veld uitgesteld

De reactie van de gemeente Rheden komt na een formeel handhavingsverzoek van de Belangengroep Rozendaalse Veld. Daarin werd gevraagd om direct in te grijpen vanwege mogelijke schade aan beschermde diersoorten. De persafdeling van de gemeente Rheden laat nu aan de belangengroep weten dat het project voorlopig wordt uitgesteld en dat het gebied toegankelijk blijft.

Geen risico voor natuur

Volgens de gemeente wordt er samengewerkt met de gemeente Rozendaal en Natuurmonumenten binnen het Masterplan Veluwezoom. Het plan moet zorgen voor meer ruimte voor natuur en een betere balans met recreatie en leefbaarheid.

De herinrichting van de parkeerplaatsen bij het Rozendaalse Veld maakt daar onderdeel van uit. Maar voor de uitvoering is een flora- en faunavergunning nodig, met strenge voorwaarden om planten en dieren te beschermen.

Werk niet gestart

Persvoorlichtster Ingrid Lammerts-Keizer van de gemeente Rheden zegt dat het in de praktijk niet lukt om alle werkzaamheden binnen de gestelde periode uit te voeren. Daarom is meteen besloten om niet te starten met de uitvoering.

In de praktijk is gebleken dat het niet mogelijk is om alle voorgeschreven activiteiten binnen de gestelde periode uit te voeren. Omdat wij geen risico willen nemen met de kwetsbare natuur, hebben wij besloten de uitvoerende werkzaamheden aan het Rozendaalse Veld niet te starten.

Overleg met provincie

De gemeente Rheden gaat nu met spoed in overleg met de provincie Gelderland. Die is vergunningverlener en moet meebeslissen over het moment en de manier waarop het project eventueel wel kan doorgaan.

Ook wordt gesproken over de subsidie en de verdere planning van het project. Volgens de gemeente wordt er in ieder geval tot 1 september 2026 geen werk uitgevoerd.

Maar ook na september komt de gemeente in problemen. Volgens de belangengroep gaan dieren, waaronder de zandhagedis, in de loop van september in winterslaap. Dat betekent dat er geen werkzaamheden kunnen worden uitgevoerd tot april.

Geen subsidie

De provincie heeft eerder een subsidie verstrekt onder een duidelijke voorwaarde. De uitvoering van de werkzaamheden moet uiterlijk op 1 september zijn afgerond.

Dat is nodig zodat in het najaar de financiële afwikkeling tijdig kan worden afgerond. Omdat de datum niet wordt gehaald zal de subsidie vervallen, zo laat de provincie vanmiddag weten.

Geen afsluiting van gebied

Door het uitstel gaat ook de geplande afsluiting van het gebied voorlopig niet door. Het Rozendaalse Veld en de parkeerplaatsen blijven de komende maanden gewoon bereikbaar voor bezoekers.

Tegelijk benadrukt de gemeente dat het doel van het project niet verandert. Het gaat nog steeds om het versterken van de natuur en het verbeteren van het gebied, maar dan op een later moment en met veel meer zorgvuldigheid.

Gemeente Rheden heeft nog niet gereageerd op vragen van Studio Rheden.

Zie ook: Lees hier alles over het Rozendaalse Veld