Nieuwe woonwijk aan Pinkelseweg kiest opvallend voor hoogbouw

Haveland Rheden Foto: Rheden / Google
Haveland Rheden Foto: Rheden / Google

RHEDEN – Hoogbouw is in de gemeente Rheden nog altijd een uitzondering. Toch moet dat juist het meest opvallende kenmerk worden van de nieuwe woonwijk Haveland aan de Pinkelseweg in Rheden.

Hoogbouw is in de gemeente Rheden nog altijd een uitzondering. Toch moet dat juist het meest opvallende kenmerk worden van de nieuwe woonwijk Haveland aan de Pinkelseweg in Rheden.

8 verdiepingen hoog

In de nieuwe plannen komen meerdere appartementencomplexen van 4, 5, 7 en zelfs 8 verdiepingen. Daarmee krijgt de gemeente er een van de grootste concentraties hoogbouw in jaren bij.

Waar de gemeente Rheden vooral bestaat uit laagbouw met eengezinswoningen, wordt op deze locatie bewust gekozen voor bouwen in de hoogte. Door woningen te stapelen blijft iets meer ruimte over voor groen, wandelpaden en water. Ook kunnen er meer woningen op hetzelfde terrein worden gebouwd.

270 woningen

De nieuwe wijk (zie rode gedeelte op foto) verrijst op het terrein van de voormalige GS Staalwerken en maakt deel uit van de gebiedsontwikkeling Haveland. Projectontwikkelaar Reales wil hier ongeveer 270 woningen realiseren. Ongeveer de helft is bestemd voor huur en de andere helft voor koop. Van alle woningen valt 35 procent in de sociale sector, 30 procent in het middensegment en 35 procent in de vrije sector.

Het grootste deel van de woningen bestaat uit appartementen. Daarnaast komen er ook een aantal grondgebonden woningen. De woongebouwen krijgen ieder een eigen uitstraling en worden verbonden door een parkachtige inrichting met veel groen. Er is veel aandacht voor biodiversiteit, klimaatadaptatie en plekken waar bewoners elkaar kunnen ontmoeten.

Tekst gaat verder onder de foto

Haveland Rheden – Foto: Rheden / Google

Parkeren onder de grond

Ook auto’s moeten zoveel mogelijk uit het straatbeeld verdwijnen. Daarom worden veel parkeerplaatsen onder de gebouwen aangelegd. Bovengronds ontstaat daardoor meer ruimte voor groen en langzaam verkeer.

Vergunningen

Voordat de eerste woningen gebouwd kunnen worden, zijn nog verschillende vergunningen nodig. Zo moet de gemeente de omgevingsvergunning beoordelen, een procedure die naar verwachting minimaal een half jaar duurt. Daarna volgt nog een bezwaarperiode van zes weken. Ook is een natuurvergunning nodig, onder meer vanwege stikstof. Die aanvraag loopt via de provincie Gelderland.

Als alle procedures volgens planning verlopen, kan de bouw in het eerste kwartaal van 2028 beginnen. De eerste woningen zouden dan ruim een jaar later kunnen worden opgeleverd.

Hoogbouw is in Nederland al jarenlang een manier om het woningtekort aan te pakken zonder steeds meer open ruimte te bebouwen. In Rheden komt bebouwing van zeven of acht verdiepingen echter weinig voor. Juist daarom springt het plan voor Haveland eruit en betekent het een opvallende verandering in het straatbeeld van Rheden.

Zie ook: Plannen woonwijk Pinkelseweg verder toegelicht tijdens informatieavond

Nieuwe woonwijk Haveland aan Pinkelseweg wordt alleen hoogbouw – Foto: Martin Slijper