VELP – De grootste woningbouwontwikkeling van Velp komt steeds dichterbij, maar inwoners moeten zich ook opmaken voor jarenlange verkeershinder vlak naast Knooppunt Velperbroek.
Voor de aanleg van het nieuwe Park Nieuw Velp bij het oude ziekenhuis gaat de Broekstraat vanaf eind november 2026 grotendeels dicht. De werkzaamheden starten al begin oktober. Eerst voor al het verkeer (auto’s en fietsen) en daarna nog ongeveer twee jaar alleen voor auto’s.
Velp wacht jarenlange verkeerschaos door nieuwbouw
Velp krijgt een enorme nieuwe woonwijk, maar terwijl de verkoop nog stroef verloopt, gaan omwonenden straks wel jarenlang de gevolgen merken.
De verkeersmaatregelen zijn nodig om de werkzaamheden veilig uit te voeren. Tegelijkertijd voorkomt de afsluiting dat automobilisten de komende jaren massaal door de woonwijken gaan rijden.
De werkzaamheden horen bij de ontwikkeling van het voormalige ziekenhuisterrein tot een compleet nieuwe woonwijk. Op het terrein komen bijna 800 woningen, verdeeld over vijf bouwvelden.
Ook komt er een klein parkje en krijgt de Broekstraat een compleet nieuwe inrichting. Het inrichtingsplan is inmiddels klaar en de gemeente werkt nu aan de voorbereiding van de eerste werkzaamheden.
Verkoop blijft achter
Ontwikkelaar Rudius is inmiddels begonnen met de verbouwing van de voormalige beddentoren. De verkoop van de appartementen verloopt echter veel minder snel dan gehoopt. Mensen vinden de woningen te duur en de omgeving niet prettig.
Na ruim twee jaar is pas de helft van de woningen verkocht. Op dit moment moeten nog steeds 30 woningen een nieuwe eigenaar krijgen, maar de verkoop loopt zeer stroef.
Jarenlang omrijden
De grootste gevolgen zijn voor het verkeer. Tijdens de eerste fase gaat de Broekstraat tussen de Korte Wal en de Waterstraat volledig dicht. Daarna mogen fietsers en voetgangers de weg weer gebruiken, maar automobilisten moeten nog jarenlang omrijden via de IJssellaan of Velperbroek en de President Kennedylaan.
De gemeente kiest bewust voor deze aanpak. Daarmee moet worden voorkomen dat automobilisten massaal door de wijk Elsweiden en langs een basisschool gaan rijden. Toch betekent het dat veel inwoners hun dagelijkse route flink moeten aanpassen.
Vragen over bereikbaarheid
Tijdens een informatieavond in buurthuis De Poort op 9 juli kwamen vooral vragen over de bereikbaarheid maar ook over bouwhoogtes van gebouwen en over de planning.
Bewoners wilden weten hoe zij straks nog met de auto of fiets op hun bestemming kunnen komen, of kinderen veilig naar school kunnen en hoe lang de werkzaamheden precies gaan duren. Ook werd gevraagd of de gemeente iets gaat doen aan de verwachte verkeersdrukte rond de school.
Volgens de gemeente verliep de bijeenkomst gemoedelijk. Een aantal bezoekers was wel kritisch over de afsluiting van de Broekstraat, maar volgens de gemeente kon het merendeel zich vinden in de plannen.
Informatieavond trekt weinig bezoekers
Opvallend is dat Studio Rheden opnieuw geen uitnodiging ontving om verslag te doen van de bijeenkomst. De gemeente verstuurde ruim 2.000 uitnodigingen, maar uiteindelijk kwamen ongeveer vijftig bezoekers. De gemeente erkent dat het aantal bezoekers tegenviel in verhouding tot het aantal uitnodigingen.
Werkzaamheden tot 2033
Park Nieuw Velp wordt één van de grootste woningbouwprojecten van de gemeente Rheden. De herontwikkeling van het voormalige ziekenhuisterrein is inmiddels ruim twee jaar geleden gestart. En dat zal vermoedelijk in drie (hoofd)fases nog 8 jaar gaan duren.
In die periode worden niet alleen honderden woningen gebouwd, maar ook wegen, parkeerplaatsen, fiets- en wandelpaden en een klein parkje aangelegd. Een belangrijk deel van de auto’s wordt straks geparkeerd in drie parkeergarages.









