Basisschool De Arnhorst in Velp bijna klaar na grote vernieuwing

De Arnhorst in Velp Foto: Martin Slijper
De Arnhorst in Velp Foto: Martin Slijper

VELP – De vernieuwbouw van basisschool De Arnhorst in Velp is bijna afgerond. De school aan de Dillenburglaan kreeg een grondige opknapbeurt en uitbreiding. Leerlingen en leraren kunnen straks terug naar een modern en duurzaam gebouw dat weer minstens 40 jaar mee kan.

Hoogste punt niet bereikt

In april kondigde de persafdeling van de gemeente Rheden groot aan dat het hoogste punt was bereikt tijdens de bouw. Dat was zeer opmerkelijk, want er was geen hoogste punt bereikt. Het ging namelijk om een zeer grondige renovatie; er werd niets bovenop het oude pand gebouwd.

Ook was de pers niet welkom op het dak van het schoolgebouw aan de Dillenburglaan, waar het hoogste punt van de vernieuwbouw zou zijn bereikt. Ook wilde de persafdeling geen vragen van Studio Rheden beantwoorden.

Leerlingen naar ATlab

De bouw begon kort na de kerstvakantie van 2024. Eigenlijk stond de oplevering gepland voor de eerste helft van 2026, maar het project loopt flink achter op schema. Tijdens de werkzaamheden kregen de leerlingen tijdelijk les in het voormalige schoolgebouw ATlab aan de Gruttostraat 1 in Velp.

Ruimte voor groei en modern onderwijs

De Arnhorst, die al sinds 1913 aan de Parkstraat staat, had dringend meer ruimte nodig. Het gebouw was volgens de gemeente Rheden te klein voor het aantal leerlingen en voldeed niet meer aan de eisen van deze tijd. De school is daarom uitgebreid met twee nieuwe lokalen en volledig vernieuwd, van binnen en buiten.

Directeur Gerben Meerbeek is trots op het resultaat: “Met deze vernieuwbouw geven we onze leerlingen niet alleen meer ruimte, maar ook een school die hen inspireert en uitdaagt. Dit wordt een plek waar kinderen met plezier naartoe komen en zich optimaal kunnen ontwikkelen in een moderne leeromgeving.”

Investering in duurzame toekomst

Voor de vernieuwbouw is ruim 4,4 miljoen euro uitgetrokken. Dat bedrag wordt door de gemeente Rheden in 40 jaar afgeschreven. Het project maakt deel uit van het Integraal Huisvestingsplan (IHP), waarin staat dat de gemeente de komende 16 jaar fors investeert in scholen die ouder zijn dan 40 jaar.

Volgens voormalig wethouder Dorus Klomberg gaat het niet alleen om nieuwbouw, maar ook om duurzaam en bewust vernieuwen: “Bij de vernieuwbouw zorgen we ervoor dat de school een inspirerende plek wordt voor de kinderen, en we kiezen bewust voor het hergebruik van materialen om duurzamer te bouwen. We slopen alleen als het niet anders kan.”

De Arnhorst is het eerste grote project binnen dit plan. De aanpak van andere scholen in Velp en Dieren volgt de komende jaren, zoals de Roncallischool, De Kameleon en Kindcentrum Robin.

Van villa tot basisschool

De geschiedenis van De Arnhorst gaat ruim een eeuw terug. De school is gevestigd in de voormalige villa “De Arnhorst”, wat ‘Arendsnest’ betekent. De villa werd in 1912 gebouwd in opdracht van jonkheer Herman Marinus van der Wijck, oud-minister van Marine. In 1956 werd het pand verkocht en kreeg het een onderwijsbestemming. In 2011 werd de school al eens uitgebreid met acht lokalen, een speelleerlokaal en een ruimte voor de peuterspeelzaal en BSO. Nu, in 2025, wordt dat verhaal voortgezet met een gebouw dat voldoet aan de eisen van deze tijd en klaar is voor de toekomst.