ROZENDAAL – De Belangengroep Rozendaalse Veld is fel tegen de plannen van de gemeente Rheden voor het Rozendaalse Veld. Volgens de groep wijkt de gemeente op meerdere punten af van de afspraken uit het Masterplan Veluwezoom. Ook zouden natuur, bezoekers en mensen die slecht ter been zijn de dupe worden van de plannen.
Wanneer starten ze de werkzaamheden? Op de parkeerplaats liepen al werknemers met oranje hesjes rond. Toch is het nog onduidelijk wanneer de werkzaamheden starten. Wordt het vandaag afgesloten of over een week? Niemand kan het ze vertellen tot wanneer ze daar kunnen wandelen of hun honden kunnen uitlaten.
De belangengroep heeft daarom een uitgebreide brief gestuurd naar de gemeenteraad van Rheden. Daarin uit de groep zorgen over onder meer parkeerplaatsen, fietspaden, stikstof, natuurverlies en de bereikbaarheid van het gebied.
Groot hondenlosloopgebied
Het Rozendaalse Veld is een van de grootste hondenlosloopgebieden in de regio. Het gebied is ongeveer 90 hectare groot en trekt dagelijks veel bezoekers met honden. Maar ook wandelaars, fietsers en ruiters maken gebruik van het gebied.
Volgens de belangengroep heeft het gebied nu nog meerdere parkeerplaatsen. Daardoor wordt de drukte nu verspreid. Ook staan er picknicktafels waar bezoekers elkaar ontmoeten. Vooral voor ouderen en mensen die minder goed ter been zijn is dat belangrijk, schrijft de groep.
Lees verder onder de foto

Zorgen over natuur
De belangengroep zegt dat natuurbehoud belangrijk is, maar vreest juist schade aan de natuur door de werkzaamheden. In het gebied leven volgens de brief verschillende vogelsoorten, zoals de veldleeuwerik, zwarte specht en raaf.
Broedseizoen
De werkzaamheden staan gepland in mei en juni. Dat valt midden in het broedseizoen, dat loopt van 15 maart tot 15 juli. Volgens de groep moeten voor de plannen minimaal 22 bomen worden gekapt.
“Bomen kappen midden in het broedseizoen is in de bebouwde kom al een no-go, laat staan midden in een Natura2000-gebied waar zeer kwetsbare vogelsoorten broeden”, schrijft de belangengroep.
Parkeerplaatsen verdwijnen
Een belangrijk punt van kritiek gaat over de parkeerplaatsen. De laatste parkeerplaats aan de Kluizenaarsweg verdwijnt en wordt volgens de plannen teruggegeven aan de natuur. Daarvoor komt een grotere centrale parkeerplaats terug.
Volgens de belangengroep levert dat nauwelijks winst op voor de natuur op, omdat auto’s straks nog altijd bijna net zo ver het gebied in rijden. Tegelijk verdwijnen meerdere andere parkeerplaatsen.
De groep vreest ook praktische problemen. Zo zouden de nieuwe parkeervakken te klein zijn voor auto’s met hondentrailers, paardentrailers en campers. Ook zou er minder schaduw zijn doordat bomen verdwijnen. Daardoor kunnen auto’s in de zomer erg warm worden.
Monument moeilijk bereikbaar
Ook het oorlogsmonument bij de Emmapiramide wordt volgens de belangengroep moeilijker bereikbaar. Mensen die slecht ter been zijn zouden straks een groot stuk moeten lopen. “In het Masterplan dat enkele jaren terug akkoord is bevonden staat duidelijk dat de parkeerplaats bij de Emmapiramide behouden blijft”, schrijft de groep.
Kritiek op PRIS-systeem
Daarnaast is er kritiek op het zogenoemde PRIS-systeem, een systeem dat automobilisten naar beschikbare parkeerplaatsen leidt. Volgens het Masterplan zou het Rozendaalse Veld daar juist niet in worden opgenomen. De belangengroep stelt dat de gemeente daar nu alsnog voor kiest. Daardoor zou het drukker worden in het hondenlosloopgebied. Zeker omdat de wegen rond de Posbank in de zomer deels worden afgesloten voor verkeer.
“Bezoekers worden daarmee linearecta naar het Rozendaalse veld geleid”, aldus de brief.
Lees verder onder de foto

Fietspad verdwijnt
Ook een fietspad tussen Velp en Schaarsbergen verdwijnt volgens de plannen. Juist dat fietspad liep niet door het hondenlosloopgebied en zorgde volgens de belangengroep voor minder kans op problemen tussen fietsers en loslopende honden. De groep begrijpt niet waarom juist dat fietspad weg moet, terwijl een ander fietspad dat wel door het losloopgebied loopt blijft bestaan en zelfs wordt opgeknapt.
“Er wordt met twee maten gemeten”
De belangengroep zet ook vraagtekens bij de stikstofregels rond de werkzaamheden. Volgens de groep moet waterbedrijf Vitens vlakbij het Natura2000-gebied emissievrij werken, terwijl voor de werkzaamheden op het Rozendaalse Veld geen stikstofvergunning nodig zou zijn. “Er wordt met 2 maten gemeten”, schrijft de belangengroep.
Geen natuurwinst
Volgens de groep levert het plan uiteindelijk zelfs geen extra natuur op. De gemeente zou een fietspad meenemen in de berekeningen dat officieel buiten het Masterplan valt. Daardoor zou op papier natuurwinst ontstaan, terwijl er volgens de belangengroep juist honderden vierkante meters groen verdwijnen.
Kosten lopen op tot 450.000 euro
De werkzaamheden kosten ongeveer 450.000 euro. Dat bedrag zorgt voor extra frustratie bij de belangengroep. “Wat er ook gebeurt, de schop gaat in de grond!”, citeert de groep.
Kritiek op politiek en Natuurmonumenten
De belangengroep zegt ook met verschillende politieke partijen gesproken te hebben, waaronder D66, PvdD, VPR en VVD. Volgens de groep reageerden partijen verbaasd en geschokt op de situatie.
Toch voelt de groep zich niet gehoord door de politiek. Ook Natuurmonumenten krijgt kritiek. Volgens de belangengroep profiteert de organisatie straks van betaald parkeren op delen van de Veluwezoom. “De parkeerkosten om te mogen genieten van onze Nederlandse natuur zullen straks in het potje komen van Natuurmonumenten”, schrijft de groep.
Hanneke Karels: “We vragen ons af waarom? waarom laten we het niet zo als het is? Wat is de r(h)eden van het verspillen van zoveel geld? 300 meter terug geven aan de natuur kost 400m2 bos en 450000 euro.”
Zie ook: Hondenliefhebbers bieden 650 kaarten aan om zorgen Rozendaalse Veld
Zie ook: Bezorgdheid over plannen voor parkeerplaatsen bij Rozendaalse Veld groeit
Zie ook: Hondenlosloop gebied Rozendaalse Veld
![]() |
Hier vind je al onze artikelen over stikstof. |









