DE STEEG – De gemeente Rheden probeert elektriciteitscapaciteit te regelen voor 1.327 nieuwe woningen. Het gaat om 34 woningbouwprojecten die op een nieuwe gemeentelijke ranglijst staan. In totaal zijn 37 projecten opgenomen. De volgorde op de lijst bepaalt in welke volgorde de gemeente probeert voorrang te krijgen bij het elektriciteitsnet.
Dat betekent niet dat de woningen nu zeker gebouwd kunnen worden. De beschikbare ruimte op het elektriciteitsnet is beperkt. Uiteindelijk beslist de netbeheerder of en wanneer de projecten daadwerkelijk stroomcapaciteit krijgen.
Vooral veel woningen in Dieren
Dieren neemt een groot deel van de woningbouwplannen voor zijn rekening. Op de lijst staan verschillende grote projecten in het dorp. Daaronder vallen onder meer plannen rond Beverode, de Burgemeester Bloemersstraat, de Montelaan en Huygenslaan en de verdichting van Stenfert.
Alleen de verschillende projecten binnen Stenfert zijn samen goed voor 324 woningen. De projecten staan wel verspreid over de ranglijst. Het grootste Stenfert-project, met 130 woningen, staat op plek 29. Een ander project van 96 woningen staat op plek 30. De overige projecten staan op plek 23, 35 en 36.
Ook de omgeving van Beverode valt op. Daar gaat het om 125 woningen. Dit project staat op plek 21.
Grote projecten staan niet bovenaan
De ranglijst is niet simpelweg gemaakt op basis van het aantal woningen. Dat is goed te zien aan de eerste plaatsen.
De eerste twee woningbouwprojecten zijn de IJsselstraat 63/65-Sophiastraat en Sophiastraat 47 in Velp. Beide plannen gaan om twee woningen.
Ook andere kleine projecten staan hoog op de lijst. Zo gaat het bij Hoofdstraat 49 om drie woningen en bij verschillende andere projecten om twee tot zes woningen.
Een groot project als De Biesdel in Velp staat daarentegen op plek 28. Daar moeten 155 woningen komen. Daarmee is De Biesdel het grootste afzonderlijke woningbouwproject op de lijst.
Ook Haveland en Buurtweg op de lijst
In Rheden zelf staan onder meer Haveland / Pinkelseweg en de Buurtweg op de lijst.
Haveland / Pinkelseweg staat op plek 20 en is goed voor 83 woningen. De Buurtweg staat op plek 26 en gaat om 92 woningen.
De posities betekenen niet dat deze projecten pas na alle projecten erboven gebouwd mogen worden. De gemeente gebruikt de ranglijst voor de volgorde waarin zij probeert transportcapaciteit en eventuele maatschappelijke prioriteit bij de netbeheerder aan te vragen.
Kop Spoorstraat staat als laatste
Het project dat op plek 37 staat, is de Kop Spoorstraat in Dieren. Daar zijn 55 woningen gepland.
Dat betekent dus niet dat de gemeente heeft besloten dat deze woningen als laatste gebouwd worden. De plek zegt alleen iets over de volgorde waarin de gemeente probeert capaciteit voor het project te regelen.
De gemeente kijkt bij de rangschikking naar verschillende factoren. Onder meer de verwachte start van de bouw, de voortgang van procedures en het maatschappelijke belang van een project spelen een rol.
Geen garantie op stroom of woningen
De gemeente benadrukt dat een plek op de lijst geen garantie geeft dat er elektriciteitscapaciteit beschikbaar komt. Ook betekent de lijst niet dat een project automatisch een vergunning krijgt of daadwerkelijk wordt uitgevoerd.
Voor verschillende projecten moet nog verder onderzoek plaatsvinden. De lijst is daarom vooral een overzicht van de projecten waarvoor de gemeente nu probeert ruimte op het elektriciteitsnet te regelen.
Voor de woningbouw in Rheden is de beperkte netcapaciteit daarmee een nieuwe factor om rekening mee te houden. De gemeente heeft 1.327 woningen in beeld, maar voor al die woningen moet uiteindelijk ook voldoende elektriciteit beschikbaar zijn.










