Trio uit Dieren veroordeeld voor drugshandel – vrijspraak na grote brand aan Thorbeckestraat

Brand in woningen Thorbeckestraat Dieren Foto: Persbureau Heitink
Brand in woningen Thorbeckestraat Dieren Foto: Persbureau Heitink

DIEREN – Drie jonge mannen uit Dieren (van 24, 24 en 19 jaar oud) zijn veroordeeld voor drugshandel in een criminele organisatie. De rechtbank in Arnhem legde celstraffen op van 20 tot 30 maanden. De mannen werden ook verdacht van brandstichting in de Thorbeckestraat in Dieren, waar begin vorig jaar een huizenblok onbewoonbaar raakte. Daarvoor zijn ze vrijgesproken.

Grote brand aan Thorbeckestraat

De verdenking van brandstichting was heftig. In de nacht van 1 op 2 januari 2024 ging aan de Thorbeckestraat in Dieren een woning in vlammen op. Meerdere huizen raakten zwaar beschadigd en een compleet blok werd onbewoonbaar verklaard. De brand hield de buurt wekenlang bezig.

De drie verdachten stonden terecht omdat ze volgens justitie iets met die brand te maken zouden hebben gehad. Maar de rechtbank ziet daarvoor geen bewijs. In het dossier is niets concreets te vinden dat wijst op hun betrokkenheid. De mannen zijn daarom vrijgesproken van zowel de brandstichting als de poging daartoe.

Brand in woningen Thorbeckestraat Dieren – Foto: Persbureau Heitink

Criminele organisatie in Dieren

Wat wel vaststaat: de drie vormden een hechte groep die meer dan een jaar actief was met de handel in cocaïne. Ze kochten drugs in, kookten die uit in woningen die ze soms onder dwang gebruikten, en verkochten de drugs in en rond Dieren. Twee van de drie waren de leiders van de organisatie, de derde hielp met vervoer en contacten.

De mannen dwongen mensen om hun woning beschikbaar te stellen voor het bereiden en opslaan van drugs. Eén van hen had een vuurwapen in huis. Een ander drong een woning binnen van een gebruiker, mishandelde daar iemand en gooide twee keer ruiten in.

“Alles voor eigen gewin”

De rechtbank spreekt harde woorden over de gevolgen van hun daden. Harddrugs zorgen volgens de rechters niet alleen voor verslaving, maar ook voor schade en overlast in de samenleving. “De mannen dachten alleen aan hun eigen winstbejag en niet aan de gevolgen hiervan voor de samenleving,” staat in het vonnis.

De rechters vinden dat de drie met hun handelen hebben bijgedragen aan ondermijnende criminaliteit in de regio.

Straffen tot 30 maanden cel

Bij het bepalen van de straf keek de rechtbank ook naar hun verleden. Twee van de drie waren al eerder veroordeeld voor drugsfeiten.

•De eerste 24-jarige man krijgt 24 maanden cel. Daar komt nog 4 maanden bovenop, omdat hij zijn oude voorwaardelijke straf alsnog moet uitzitten.
•De tweede 24-jarige man krijgt 30 maanden cel, waarvan 6 maanden voorwaardelijk. Hij krijgt drie jaar proeftijd en moet zich houden aan voorwaarden van de reclassering.
•De 19-jarige man krijgt 20 maanden cel, waarvan 6 maanden voorwaardelijk. Zijn advocaat vroeg om jeugdrecht, maar dat wees de rechtbank af.

Schadevergoedingen

De oudste verdachte moet bijna 400 euro schadevergoeding betalen aan slachtoffers van de mishandeling en vernieling. De schadeclaim van de brand in de Thorbeckestraat is afgewezen, omdat de drie van dat feit zijn vrijgesproken.

Zie ook: Bent u getuige of heeft u camerabeelden van woningbrand in Dieren?
Zie ook: Politie zoekt getuigen en camerabeelden van woningbrand in Dieren
Zie ook: ‘We hadden dood kunnen zijn’, flinke schrik door brand
Zie ook: Grote brand verwoest woningen in Dieren