DE STEEG – Het nieuwe gemeentehuis in De Steeg is sinds kort een groot kunstwerk rijker. Schuin voor het gebouw staat nu De Bron, een monumentaal kunstwerk met fonteinen van de Velpse kunstenaar Piet Slegers.
Terug uit de opslag
De Bron is gemaakt in 1968 in opdracht van het Waterleidingbedrijf. Het kunstwerk stond vijftig jaar bij het Gelderse Waterbedrijf, later Vitens, tussen de struiken aan de Arnhemsestraatweg in Velp. Het was een bijzondere plek waar kinderen vaak speelden.
Toen het kantoor in 2018 sloot, werd het kunstwerk weggehaald. Daarvoor in de plaats kwam een nieuwe woonwijk met 28 huizen. Het kunstwerk raakte verweesd en belandde in de opslag. De gemeenteraad van Rheden sprak in 2017 al de wens uit om het kunstwerk te behouden. Vitens droeg het eigendom toen over aan de gemeente. Daarna volgde een zoektocht, samen met RIQQ (Zoomerij), de erfgenamen van Slegers en betrokken inwoners, naar een nieuwe plek.
Voorbereid werk bij het gemeentehuis
Het monumentaal kunstwerk, met fonteinen van twaalf bij achttien meter lag jaren lang opgeslagen bij het bedrijf dat de demontage heeft uitgevoerd, Meesters in Tienhoven.
Ook al was het nog niet zeker, de gemeente Rheden hield er al rekening mee in het ontwerp voor het terrein rondom het gemeentehuis aan de Hoofdstraat in De Steeg dat het kunstwerk daar zou komen te staan.
Daarom werden de water- en stroomleidingen alvast aangelegd. Gelukkig werd in december 2024 definitief duidelijk dat De Bron daar echt zou komen. Anders was al het voorbereidende werk en de investering allemaal voor niets geweest.
Blijde wethouder
Wethouder Paul Hofman reageert opgelucht: “Toen ik in 2022 wethouder voor kunst en cultuur werd heb ik dan ook beloofd dat ik mijn uiterste best zou doen om De Bron terug te brengen. Inmiddels is het zover dat De Bron weer is opgeknapt en is opgebouwd in De Steeg, op een zichtplek voor het gemeentehuis. Een perfecte plek in het waterrijke landschap waar het ook op geïnspireerd is. Daar ben ik ontzettend blij mee!”
Gemeente adviseert Woo-verzoek
Studio Rheden wilde weten wat de kosten van het nieuwe kunstwerk waren om het te plaatsen. Een voorlichter van de gemeente kon dat niet zeggen. Daarom adviseerde de communicatiedienst deze lokale omroep om maar een Woo-verzoek (Wet open overheid) in te dienen bij de gemeente om alles boven water te krijgen. En daar hangt weer een extra prijskaartje aan. Tot 2022 heette dit overigens een Wob-verzoek (Wet openbaarheid van bestuur).
Komende week wordt het kunstwerk De Bron van kunstenaar Piet Slegers in de tuin van het gemeentehuis naast de rookplek van de ambtenaren onthuld. Bij de ceremonie zijn dan aanwezig: gemeente Rheden, K3Delta, Vitens en familieleden van Piet Slegers.
Kosten en bijdrage
Uiteindelijk kwamen de kosten toch boven water. De eenmalige kosten voor het plaatsen van het kunstwerk bedragen naar verwachting € 138.000. Circa € 35.000 daarvan is bestemd voor de opslag, restauratie en plaatsing van het kunstwerk. De rest is bestemd voor de technische ontwikkeling (€ 7.500), de watertechniek (€ 32.500), de aansturing (€ 3.000) en de uitvoering (€ 60.000). De jaarlijkse kosten (waterverbruik, onderhoud) van het kunstwerk bedragen € 15.000 euro.
De Bron kost gemeente Rheden € 58.000
Van de € 138.000 moet door de belastingbetalers van de gemeente Rheden € 58.000 worden betaald. De overige 80.000 (2 keer 40.000) wordt door twee zogenaamde ‘maatschappelijk betrokken derden’ betaald. Wie de anonieme geldschieters zijn is nog bekendgemaakt.
De werkzaamheden rond De Bron zijn bijna klaar. Komende week wordt het kunstwerk De Bron van kunstenaar Piet Slegers in de tuin van het gemeentehuis naast de rookplek geopend. Dit wordt gedaan door de gemeente Rheden, K3Delta, Vitens en familieleden van Slegers, die bij de ceremonie aanwezig zijn.
Zie ook: Volgende maand duidelijkheid over woningbouw op terrein Vitens in Velp
Zie ook: Plannen voor 28 nieuwe woningen op voormalig terrein Vitens in Velp
Zie ook: Onduidelijkheid over toekomst kunstwerk in Velp